Giv din mening tilkende – besparelser kan ramme os hårdt

posted in: Nyheder | 3

Byrådet (kommunalbestyrelsen) er i fuld gang med budgetlægningen for 2023-2026.

Det budgetforslag som er lagt frem, indeholder ting som kan ramme vores skoledistrikt meget hårdt.

Borgerforening har haft tæt dialog med andre lokale foreninger samt Snaptun lokalråd og Hjarnø Beboerforening.

Omtalte foreninger indgiver høringsvar, men vi vil også opfordre lokale borgere til at give jeres mening tilkende.
Husk at være konstruktiv og hold en god tone under dit høringsvar 🙂

Det anbefales at læse budgetforslaget selv og søg evt. efter “Glud” eller andre nøgleord, for læse nærmere om tingene. Husk dette kun er FORSLAG, så jeres input kan være vigtige i forhold til de kommende beslutninger.

Der er frist for indsendelse af høringssvar på onsdag den 21. september 2022 – kl. 23.59.

—-

Herunder er et par fremhævede punkter:

 • Allerede efter 4. klasse vil man flytte eleverne til Juelsminde.
  (Flytning af 5. og 6. klasse)
 • Klasseoptimering.
  Man vil lægge klassetrin sammen på de små fødeskoler.
 • Skolelederen på Glud skole vil man gøre til afdelingsleder under Juelsminde skole. Glud skole omtales som fødeskole til Juelsminde

—-

Glud omegns Borgerforening har de seneste år arbejdet intenst for vækst, udvikling i området.
Senest her i nytåret startede vi en stor UDVIKLINGSPLAN sammen med Snaptun lokalråd og Hedensted kommune, Hedensted kommune finanserer også projektet.

I denne UDVIKLINGSPLAN spiller vores SKOLE, halfaciliteter og fremtidige byggegrunde en STOR rolle. Det lægger på ingen måde op til at skære i vores skole, tværtimod.

Desuden har kommunen investeret i over 13 hektar jord hvor 2 af dem på nuværende tidspunkt byggemodnes af kommunen.

Sidst men ikke mindst så er en boligforening på vej til byen med 15-25 lejeboliger.

Alt vores arbejde er møntet på at vores område består med skole, busser, købmand, foreningsliv mm.
Vil kæmper for at tilføre midler til skolen og ikke nedskæringer.

—-

Læse mere om budgetforslaget her:
https://www.hedensted.dk/om-kommunen/oekonomi-og-tal/budgetter/hoering-af-forslag-til-forhandlingerne-om-budget-2023-26

—-

INDESEND dit eget hørringsvar her:
https://selvbetjening.egki.dk/766/766-10082211550219

—-

3 Responses

 1. Jannie Wendel Nielsen

  Med tilgang af tilflyttere til Glud på +43, der med stor sandsynlighed vælger byen pga. en god skole fra 0.-6. kl. samt børnehave, vuggestue, dagpleje og sportforening er det med stor undren, at man vil spare på skoleområdet. Det vil være klart en forringelse, hvis Glud Skole mister 4.-5. kl.og et urimeligt scenarie, når skolen har 6. laveste udgift pr. elev ud af Hedensted Kommunes 21 skoler.
  Glud har også den fordel, at der er få minutters kørsel til Horsens og motorvejen, som også er et parameter for tilflyttere. Underkend heller ikke områderne Snaptun og Hjarnø samt den omkringliggende natur.

 2. Elisabeth

  Når eleverne flyttes skal der jo også betales transport til Juelsminde. Og glem ikke vores børn er det vigtigste vi har i et lokalområde. Og hvis man har en god skole og 2 meget forskellige tilbud på børnepasning i området + kommunen har rigtig godt /skønt beliggende Byggegrunde, ( undrer mig over de ikke er klar endnu) og fine ældreboliger. Indkøbsmuligheder. Hvis der så også bliver flere lejeboliger, er det da et ideelt sted for både børn og gamle. Det må være i Hedensted man skal spare nu,hvor er vores lokale politikere henne, alt er trukket til og investeret der de sidste mange år. , Bevar det der går godt, det samme gælder Børnehaven i Skjold, der er meget, meget velfungerende med så dejligt udenomsplads til ungerne, lad være med at lave fejl her, der bliver også betalt skal i dette område.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.